O stresu

Stres je pojem skloňovaný v dnešní době ve všech pádech. Obklopuje nás, je s námi na téměř každém kroku – téměř se dá říci, že je to náš věrný druh.

Zamyslete a odpovězte si, kolik jste dnes zažili už podnětů, které ve Vás vyvolaly psychické napětí či přímo stres? Nebojte si to přiznat, naopak, pokud pojmenujete situace, které Vás vyvádí z pohody do nepohody – jste na správně cestě k úspěšné práci se stresem.

Se stresem se člověk setkává již od nepaměti. Už v dobách pradávných pralidé čelili stresu. Útok nebo únik tedy ochranné reakce organismu na stresový podnět motivovaly k ulovení nebo úprku před mamutem či jinou snadnou nebo nesnadnou kořistí nebo přímo před záchranou holého života.

Program „útoku nebo úniku“ máme stále zakódovaný v rámci ochranné reakce v případě, že se ocitneme v situaci, která narušuje rovnováhu (není myšleno z hlediska gravitace) našeho organismu. Samozřejmě dnešní konveční doba sebou nese různá úskalí z hlediska „útoku nebo úniku“. S trochou nadsázky lze říci, že současná legislativa nedovoluje „zaútočit“ na subjekt, který nás stresuje. Otravný kolega v práci, nesnesitelný šéf příp. tchýně tedy zůstanou bez úhony. Stejně tak v případě platby hromadících se složenek není možné „utéc“ – respektive možné to je, ale jak říká staré známé úsloví „můžeš utéci, ale nemůžeš se skrýt“, problém se tedy nevyřeší.


Je nutné pracovat se stresem?

Odpověď je jednoznačná, ano, je to nutné. Dlouhodobě neřešený stres se projevuje v oblasti našeho zdraví – ať již psychického, tak fyzického. Nebo snad nechcete být dlouhodobě zdraví?

Jak tedy se stresem pracovat?

Možností je mnoho, nicméně nelze zobecnit jediný univerzální recept, který by platil na každého – ať již pračlověka nebo soudobého jedince. Chcete vědět jaké jsou možnosti?

Zeptejte se mě na některém z workshopů. Tedy – ptát se mě vlastně nemusíte, protože Vám řeknu sám, co vím a vše budete mít možnost si vyzkoušet na vlastní kůži případně i bránici…