Reference


Výzkum: Pedagogy práce naplňuje i přes velký stres

 

V dnešní době je téma týkající se stresu a syndromu vyhoření velmi frekventované. Vysoce postavení pracovníci firem kolabují – zdravotně, psychicky a někdy dokonce i „hoří“, tedy jsou postiženi syndromem vyhoření. Jak je tomu ve školství? Co pedagogové a stres? Tuto otázku si položil Ing. Přemysl Doležal, který zrealizoval dotazníkové šetření zaměřené na stres mezi pedagogickými pracovníky. Výzkum probíhal od ledna do března 2016 a celkově se do něj zapojilo 2009 pedagogických pracovníků z celé České republiky.

Jak to dopadlo? Výsledky jsou k dispozici zde.

http://www.ucitelske-listy.cz/2016/05/vyzkum-pedagogy-prace-naplnuje-i-pres.html

http://www.tydenik-skolstvi.cz/archiv-cisel/2016/06/pruzkum-mapuje-stres-v-pedagogicke-profesi/


Brněnské dny pro zdraví 2016


Škola bez stresu

V dubnu se naše třída 2. K spolu se třídou 3. K zúčastnila přednášky o stresu, kterou pořádal pan Přemek Doležal. Během přednášky jsme debatovali o tom, co pro nás samotné stres znamená, dále jsme četli článek, ve kterém jsme hledali stresové situace, a dozvěděli jsme se jak se stresu zbavit, co proti němu pomáhá a jak se mu ubránit. Na přednášce se mi líbilo, že byla uvolněná, všichni se dostali ke slovu a že jsme společně probírali různé teorie. Odnesla jsem si z ní spoustu poznatků a pár tipů na to, co dělat, když momentálně bojujeme se stresem, i několik rad na správnou obranu vůči stresu.

Zuzana Kudličková


V dubnu se u nás ve škole konala přednáška v rámci projektu „Vysmějte se na stres“, kterou vedl pan Přemek Doležal. Trvala přibližně dvě hodiny a celá se nesla v diskuzním duchu. V úvodu jsme dávali dohromady seznam věcí, které nás stresují, v další části jsme řešili, co vlastně stres je a jak se stává součástí našeho každodenního života. Mezi nevíce jmenované stresory patřila nejen škola, rodina a vztahy, ale i prokrastinace. Celou přednášku jsme debatovali, přednášející bral naše názory vážně a bylo vidět, že tématu rozumí. Z řad žáků se zapojovala naprostá většina, výklad byl zábavný a nebyl nudný. Bohužel byla přednáška v odpoledních hodinách, kdy byl mozek vyčerpaný, a já se nedokázala pořádně soustředit. Celkově se mi však přednáška líbila a s její kvalitou jsem byla spokojená.

Lucie Šafaříková


V úterý dne 7. 6. 2016 se třídy 2. K a 3. K zúčastnily přednášky proti stresu. Přednášející pan Doležal, který už u nás jednu přednášku měl, navázal na program své předchozí akce. Minule jsme zjišťovali, co to vlastně stres je, teď nám představil způsoby, jak se stresem pracovat a překonat ho. Tyto poznatky nám budou velmi přínosné, protože s koncem školního roku stresorů přibylo.

Jiřina Vozdecká


Jiřina Vozdecká

V dubnu se naše třída 2. K a s námi 3. K zúčastnila přednášky o stresu. Ta byla velmi zábavnou a uvolněnou formou přednášena panem Přemkem Doležalem. Během přednášky jsme se bavili o tom, co pro nás samotný stres znamená a co jej může vyvolat. Také jsme četli článek, dle kterého jsme se snažili stresovou situaci v něm popsanou rozebrat. Bylo nám prozrazeno, jak se stresu zbavit, jak mu předejít a jak jej eliminovat. Přednáška mě příjemně naladila svoji uvolněnou atmosférou. Líbilo se mi, že se každý dostal ke slovu. Z přednášky jsem si odnesla rady a tipy, jak příště se svým stresem bojovat.

Eliška Továrková


V uplynulých týdnech jsem se zúčastnila přednášky na téma škola bez stresu. Přednáškou nás provedl pan Doležal a v přátelské, pohodové atmosféře s námi probral naše největší stresory. Třída byla překvapená, nakolik podobné máme problémy a kolik jich je. Společné jsme se snažili přijít na přijatelné řešení, čímž jsme strávili zbylé dvě hodiny. Na konci přednášky jsme se dozvěděli něco o projektu stres a smích, se kterým jsme se nakonec všichni rozešli do svých domovů.

Anna Chlachulová


Třídy 2. K a 3. K SŠ KNIH se účastnily přednášky, jejímž tématem byl stres. Řekli jsme si, co je našimi spouštěči stresu a dozvěděli jsme se, jak se s ním vypořádat. Na přednášce jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací. Odpolední vyučování, místo kterého byla přednáška, jsme si opravdu užili a nad rozebíranými tématy jsme se i pobavili.

Eliška Hanáková

Zuzana Kudličková


Na začátku června se opět uskutečnila přednáška Škola bez stresu, které se účastnily třídy 2. K a 3. K Střední školy KNIH. Na přednášce jsme si zrekapitulovali, co se dělo minule a pokračovali jsme v naší diskuzi. Už jsme se toho tolik nového nedozvěděli, ale pro některé žáky, kteří minule chyběli, to určitě přínosné bylo. Strávili jsme opět příjemně odpolední výuku a opět jsme si konečně podebatovali s někým, kdo alespoň vypadal, že problémům dnešní mládeže rozumí.

Eliška Hanáková


Další přednáška o stresu proběhla 7. 6. 2016. Tématem byl stres a jak si s ním poradit. Stres je samozřejmě největší nepřítel člověka. Spousta lidí se stresuje a neví, jak se mu ubránit. Internet je ale plný informací o tom, jak se stresu zbavit.

My jsme se mohli naučit, jak se stresu zbavit ve škole, kde na toto téma proběhla další přednáška. Týkala se tedy opět toho, jak stres vzniká, jaké jsou hlavní faktory a jak se cítit lépe bez něj. Přednáška proběhla ve volném duchu. Mnoha věcem jsme se zasmáli a někdy jsme se i pořádně zamysleli. Všichni jsme si říkali, že takové přednášky by mohly být častěji. Mně se opět líbilo, že jsme mohli mluvit upřímně a nebát se žádného postihu. Tato přednáška byla přínosná a opravdu jsme se na ní nenudili, jak mnohdy na jiných přednáškách.

Nikol Nevrklová

Eliška Továrková


Dne 7. 6. 2016 se na naší škole uskutečnilo pokračování přednášky v rámci projektu Vysmějte se na stres. Přednáška byla dlouhá asi 2 hodiny a proběhla ve velice příjemné atmosféře. Hodně se mluvilo a diskutovalo, pan Přemek Doležal neustále posluchače zapojoval do konverzace. Přednáška měla i díky svému přátelskému duchu veliký úspěch. A všichni už se těšíme na pokračování.

Filip Volovec

Anna Chlachulová